Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2017-18 "Εποικισμός του Άρη"

Το σχολείο μας συμμετείχε στον  Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Αττική  με θέμα "Εποικισμός του Άρη"και προκρίθηκε στους Τελικούς που έγιναν στις 4 Μαρτίου.

Ομάδα : Δήμητρα Πανούση Στ΄2

Μιχάλης Κόντης Στ΄1

Ηλίας Κωστούρος Στ΄1

Αντωνία Σταυρίδη Στ΄2

Πέτρος Τσιφάκης Στ΄2

Προπονήτρια : Γεωργακοπούλου Χρυσούλα

Εικαστικός     : Τζάννε Νικολέτα

Οικονομική Ενίσχυση της συμμετοχής μας στο Διαγωνισμό:

Πακέτο Wedo lego 9580                               : Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά (Σταφυλάς Κων/νος)

Πακέτο Wedo lego 9585                               : Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Ένα  wedo hub                                               :Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά( Παρασκευοπούλου Μαρία)

Ένας wedo κινητήρας                                     : Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά( Παρασκευοπούλου Μαρία)

Εκτύπωση έγχρωμων εγγράφων/αφισών     : Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά( Παρασκευοπούλου Μαρία)

Μπλουζάκια                                                    :Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά( Παρασκευοπούλου Μαρία)

Extra κομμάτια Lego                                      : Παιδιά από το σχολείο μας

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε τα σχολεία της Αττικής που πήραν μέρος στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκαπιδευτικής Ρομποτικής και ποιά προκρίθηκαν.

Κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους για να δείτε τα έντυπα σε μορφή flipping book

Κάντε κλικ στις παρακάτω φωτογραφίες για να δείτε το πρόγραμμα του κάθε αντικειμένου στο scratch.

Στιγμές από τον Περιφερειακό και τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής

Τα έντυπα για τον Διαγωνισμό και στο slideshare..

Δείτε τα βίντεο που στάλθηκαν στην Wrohellas για τον διαγωνισμό

Περιγραφή κατασκευών πέρα του ρομπότ