Δ2 "Γεωγραφικά Διαμερίσματα"

Εργασίες των παιδιών του Δ2 με θέμα τα "Γεωγραφικά Διαμερίσματα της Ελλάδας. "

ΦΕΙΔΑΣ - ΚΕΛΕΣΙ - ΣΚΑΣΗΣ                               ΘΕΣΣΑΛΙΑ

ΚΟΥΓΙΑΣ - ΣΕΒΑΣΤΙΔΗΣ - ΣΑΡΑΓΑΣ                     ΗΠΕΙΡΟΣ

ΛΟΥΔΑΡΟΥ - ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ - ΠΑΝΟΥΣΗΣ               ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ

ΧΑΝΟΥ - ΣΚΟΥΡΤΑ                                            ΘΡΑΚΗ

ΤΖΙΤΖΗΣ - ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ - ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ                ΚΡΗΤΗ

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΜΑΝΔΑΡΑΚΑΣ - ΠΟΥΛΙΜΕΝΟΥ    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

ΤΣΑΜΑΔΟΥ - ΤΣΑΓΚΑΡΗ                                      ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΑΠΑΔΑΚΗ - ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΗ                                 ΝΗΣΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ

Ρομποτική

Έρευνα του Δ'1 για την σχολική βία

Έρευνα του Δ1 για την σχολική βία.

Με τα παιδιά του Δ1 φτιάξαμε 2 ερωτηματολόγια  στο googledocs με θέμα την σχολική βία. Τα παιδιά των υπόλοιπων τάξεων απαντήσανε στα ερωτηματολόγια με σκοπό να βγούν κάποια στατιστικά αποτελέσματα.

Ύστερα με τα παιδιά κάναμε εξαγωγή των απαντήσεων στο excel,προκειμένου να γίνει επεξεργασία των αποτελεσμάτων. Χρησιμοποιώντας την συνάρτηση COUNTIF του excel μετρήσανε το πλήθος των "ΟΧΙ" , "ΝΑΙ ΣΠΑΝΙΑ" και  "ΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ". Φτιάξανε γραφήματα, τα οποία τα μετατρέψανε σε εικόνα για να ανέβουν κατόπιν στην ιστοσελίδα με αυτήν την μορφή.

Εργασίες Δ΄1

Εργασίες των μαθητών του Δ΄1 :

Εργασίες Ε2

Τα παιδιά  έφτιαξαν μια σειρά απο βίντεο με θέματα που άντλησαν απο διάφορες γνωστικές περιοχές όπως, τη Φυσική, τη Γεωγραφία,τη  Γυμναστική και τα Εικαστικά.

Αρχή προστασίας Προσωπικών Δεδομένων

Τα παιδιά του Ε΄1 έφτιαξαν μια σειρά απο αφίσες στο glogster στα πλαίσια του διαγωνισμού "Σκέφτομαι πριν δημοσιεύσω" για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας προσωπικών δεδομένων στις 28 Ιανουαρίου.

1η αφίσα : Καλλιμάνη Μαρία     2η αφίσα : Λαμπριανού Άννα - Μαρία            3η αφίσα : Δασκάλα ΤΠΕ          4η αφίσα : Αθανασοπούλου Άννα

5η αφίσα :Καλλιμάνη Μαρία     6η αφίσα : Δράκου Κατερίνα, Λεκάϊ Χρύσα      7η αφίσα : Ζαχαράκη Διονυσία      8η αφίσα : Καλλιμάνη Μαρία, Αντωνιάδη Ευελίνα

9η αφίσα : Γεωργούδης Γιάννης, Γκούμας Γιώργος

Αφίσες Γ΄τάξη 14-15

Το Γ1και το Γ2 χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα WORD έφτιαξαν μια σειρά απο αφίσες. Για να τις ανεβάσουμε στην ιστοσελίδα, τα παιδιά μετατρέψανε τα αρχεία doc σε αρχεία jpq με τη βοήθεια του προγράμματος paint και να το αποτέλεσμα!

Γραψτε κωδικα παιζοντας

allcancode

Τρέξε Μάρκο!
AllCanCode