Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής "Από τον Αρχιμήδη στον Da Vinci" 2019-20

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής με θέμα "Από τον Αρχιμήδη στον Da Vinci" και πήρε την 5η θέση και ειδικό βραβείο Animation στον τελικό που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020 στην OTE Academy, στο Μαρούσι.

wrohellas

Υδροηλεκτρική ανεμογεννήτρια

&

Συσσωρευτές-μπαταρίες

Μία από τις μεγαλύτερες προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα αιολικά πάρκα είναι η παύση της παραγωγής ενέργειας όταν δεν υπάρχει άνεμος.To πρόβλημα αυτό έρχεται να λύσει ο συνδυασμός ανεμογεννητριών με την τεχνολογία υδροηλεκτρικής ενέργειας. Η νέα μονάδα αιολικής - υδροηλεκτρικής ενέργειας είναι πρωτοποριακή και έχει σχεδιαστεί για να παράγει ενέργεια ακόμα και όταν δεν φυσάει άνεμος.

Οι βάσεις της ανεμογεννήτριας θα χρησιμεύουν ως δεξαμενές που θα περιέχουν (πχ 7,3 εκατομμύρια λίτρα νερού), και το αιολικό πάρκο θα περιβάλλεται από μια πρόσθετη δεξαμενή που θα περιέχει (41 εκατομμύρια λίτρα νερού).

Για τη λειτουργία της, η αιολική - υδροηλεκτρική εγκατάσταση θα πρέπει να βρίσκεται πάνω σε λόφο. Το νερό θα ρέει από το λόφο για να παράγει υδροηλεκτρική ενέργεια, και θα αντλείται πίσω στο λόφο, όταν δεν απαιτείται ενέργεια.Το ίδιο νερό δηλαδή, θα ακολουθεί την αντίστροφη διαδρομή. Αυτό επιτρέπει την αδιάκοπη παραγωγή ενέργειας.

Επίσης, ένα από τα μεγάλα προβλήματα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας είναι ο ταυτοχρονισμός της προσφοράς-παραγωγής με την ζήτηση. Πού πηγαίνει η ενέργεια που περισσεύει τα βράδια όταν έχει 9 beaufort ενώ κανείς δεν χρειάζεται ενέργεια; Το μεγάλο αυτό πρόβλημα έρχονται να λύσουν οι συσσωρευτές-μπαταρίες, οι οποίες αποθηκεύουν την ενέργεια του αιολικού πάρκου όταν η ζήτηση είναι χαμηλή.

\IMG 3740N12

fvto paidivn

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2017-18 "Εποικισμός του Άρη"

Το σχολείο μας συμμετείχε στον  Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Αττική  με θέμα "Εποικισμός του Άρη"και προκρίθηκε στους Τελικούς που έγιναν στις 4 Μαρτίου.

Ομάδα : Δήμητρα Πανούση Στ΄2

Μιχάλης Κόντης Στ΄1

Ηλίας Κωστούρος Στ΄1

Αντωνία Σταυρίδη Στ΄2

Πέτρος Τσιφάκης Στ΄2

Προπονήτρια : Γεωργακοπούλου Χρυσούλα

Εικαστικός     : Τζάννε Νικολέτα

Οικονομική Ενίσχυση της συμμετοχής μας στο Διαγωνισμό:

Πακέτο Wedo lego 9580                               : Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά (Σταφυλάς Κων/νος)

Πακέτο Wedo lego 9585                               : Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Ένα  wedo hub                                               :Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά( Παρασκευοπούλου Μαρία)

Ένας wedo κινητήρας                                     : Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά( Παρασκευοπούλου Μαρία)

Εκτύπωση έγχρωμων εγγράφων/αφισών     : Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά( Παρασκευοπούλου Μαρία)

Μπλουζάκια                                                    :Διεύθυνση του 54ο ΔΣ Πειραιά( Παρασκευοπούλου Μαρία)

Extra κομμάτια Lego                                      : Παιδιά από το σχολείο μας

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε τα σχολεία της Αττικής που πήραν μέρος στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκαπιδευτικής Ρομποτικής και ποιά προκρίθηκαν.

Κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους για να δείτε τα έντυπα σε μορφή flipping book

Κάντε κλικ στις παρακάτω φωτογραφίες για να δείτε το πρόγραμμα του κάθε αντικειμένου στο scratch.

Στιγμές από τον Περιφερειακό και τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής

Τα έντυπα για τον Διαγωνισμό και στο slideshare..

Δείτε τα βίντεο που στάλθηκαν στην Wrohellas για τον διαγωνισμό

Περιγραφή κατασκευών πέρα του ρομπότ

Στιγμές από τον Τελικό στο γήπεδο Γαλατσίου..

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής ρομποτικής 2014-15 "Η δική μου πόλη"

ENTOLES ROBOT

Εκπαιδευτική ρομποτική 2016-17 Ε' ΤΑΞΗ

Τα παιδιά της Ε τάξης χρησιμοποιήσαν το πακέτο wedo lego 9580, φτιάξανε ρομποτικές κατασκευές και τις προγραμματίσανε.

POULI ROBOT

Εκπαιδευτική Ρομποτική (2015-16) Ε' ΤΑΞΗ

Με τα παιδιά του Ε2 και Ε1 φτιάξαμε αλιγάτορα-robot και τερματοφύλακα- robot χρησιμοποιώντας το περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού scratch και το βασικό πακέτο wedo lego.

Οι μαθητές μεσα απο την εκπαιδευτική ρομποτική  εμπλέκονται σε δραστηριότητες επίλυσης προβλημάτων που έχουν ως σκοπό την καλλιέργεια δεξιοτήτων μεθοδολογικού χαρακτήρα (επεξεργασία δεδομένων, σχεδιασμός και υλοποίηση αλγορίθμων, μοντελοποίηση λύσεων, δημιουργικότητα και καινοτομία) και δεξιοτήτων υψηλού επιπέδου (διερεύνηση, κριτική και αναλυτική σκέψη, συνθετική ικανότητα, ικανότητες επικοινωνίας και συνεργασίας).

aligatoras

robot football

Γραψτε κωδικα παιζοντας

allcancode