«ΑΡΧΑΙΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ»

Δημιουργός άρθρου: Ξανθοπούλου Άννα
Το Δ1 κατά τη σχολική χρονιά 2019-2020 πραγματοποίησε πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα «ΑΡΧΑΙΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ». Συντονιστής εκπαιδευτικός ήταν η δασκάλα Κα Άννα Ξανθοπούλου και συμμετέχων ο γυμναστής Κος Κοκόλης Γιάννης στη δράση των αρχαίων παιχνιδιών.

Πραγματοποιήθηκαν ποικίλες δράσεις όπως: ζωγραφική αγγείων Γεωμετρικής περιόδου και αγγείων κατά την αρχαία περίοδο , ερυθρόμορφοι, μελανόμορφοι αμφορείς, επίσκεψη σε αρχαιολογικό χώρο της πόλης μας γνωρίζοντας για την οχυρωματική τέχνη του αρχαίου Πειραιά και κατασκευάζοντας το χάρτινο κάστρο στην Ηετιώνεια Πύλη, γνωριμία με την ένδυση στην αρχαία Ελλάδα, ντύνοντας δυο κούκλες με τα σχετικά ρούχα, τον Φοίβο και την Αθηνά με χιτώνες, ιμάτια, χλαμύδες, αρχαία παιχνίδια στην αυλή του σχολείου(ομαδικά αλλά και ατομικά) η ίυγγα, διελκυστίνδα, η μυίνδα,η χαλκή μυία, η ακινητίνδα, το κολαβίζειν το είπα-ειπέτε κ.α. επίσκεψη σε μουσείο, γνωρίζοντας τις αρχαίες τεχνολογίες της εποχής, γνωριμία με την παράσταση σε ένα αρχαίο θέατρο, την ιστορία του και κατασκευή αρχαίων θεατρικών προσωπίδων επιτελώντας σύνδεση με τη σύγχρονη γιορτή της Αποκριάς.

ΑΡΧΑΙΑ ΑΓΓΕΙΑ-ΦΡΟΥΡΙΟ -ΑΡΧΑΙΑ ΕΝΔΥΣΗ

Μ.ΑΡΧΑΙΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

ΑΡΧΑΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΦΡΟΥΡΙΟ ΗΕΤΙΩΝΕΙΑΣ-ΑΡΧΑΙΕΣ ΜΑΣΚΕΣ