Δράσεις του Β'2

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 η τάξη του Β2 με τη δασκάλα του Άννα Ξανθοπούλου εργάστηκε πάνω στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα « Ο χώρος που ζω – η γειτονιά μου – η συνοικία».

Συμμετέχουσα εκπαιδευτικός Ευγενία Πετράκη.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ:

• ΦΩΤΑΕΡΙΟ (15-11-2017)
  • ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ (16-1-2018)
  • ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ (14-2-2018)
  • ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΔΩΡΕΑ- ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΗ ΣΥΝΟΙΚΙΑ (27-3-2018)
  • Κ.Π.Ε. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ «ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ» (26-4-2018)

ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

• Δημιουργία του οικογενειακού τους δέντρου.

oikogeneiako dentro

• Δημιουργία κολάζ με τη συνοικία από ομάδες.

kolaz

• Εντοπισμός της γειτονιάς τους μέσα από το googlemap.

• Παρατήρηση κι επίσκεψη τριών σημαντικών νεοκλασικών κτιρίων της συνοικίας αλλά και της πόλης τους(Δημοτικό θέατρο, Δημοτική Πινακοθήκη, Χατζηκυριάκειο)

• Θεατρική χριστουγεννιάτικη παράσταση « Η γειτονιά φοράει τα γιορτινά της».

• Περιήγηση με έρευνα πεδίου στο οικοδομικό τετράγωνο του σχολείου ,στη γειτονιά τους στην ενορία και στη συνοικία.

• Πραγματοποίηση από ομάδες εμπορικών συναλλαγών από φούρνο της συνοικίας τους.

agorapolisies1

• Δωρεά στο Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Παιδικής Προστασίας της συνοικίας τους.

idryma3

• Εφαρμογή βασικών κανόνων «περπατώ με ασφάλεια».

diabasi

• Επίσκεψη στο ΚΠΕ Δραπετσώνας -έρευνα πεδίου στην περιοχή -ομαδικές δράσεις για να υιοθετήσουν σωστές στάσεις και συμπεριφορές σε έναν δημόσιο χώρο, παίζουν ομαδικά παιχνίδια στην αυλή του σχολείου.
    .

• Δημιουργία του δικού τους λαογραφικού μουσείου με παλιά αντικείμενα των οικογενειών τους.

LAOGRAFIKO B

• Λήψη φωτογραφιών από τα παιδιά των καταστημάτων της γειτονιάς τους.

PHOTO APO KATASTHMATA

• Προσανατολισμός στο χώρο του σχολείου με μία πυξίδα.

PROSANATOLISMOS

• Συμμετοχή στη συλλογή καπακιών για ανακύκλωσή τους.

ANAKYKLOSH

• Ζωγραφίζουν στην αυλή του σχολείου το σχολικό χώρο με τέμπερες, τη συνοικία τους με μαρκαδόρους μέσα στη Δημοτική Πινακοθήκη εμπνεόμενοι από τις ελαιογραφίες των καλλιτεχνών και τέλος ζωγραφίζουν σε ρυζόχαρτα τη βιομηχανική Αθήνα από ψηλά από οικοδόμημα στο Γκάζι.

• Δημιουργία μικρού κήπου μέσα στο χώρο της τάξης.

O KHPOS MAS

• Επίλυση μαθηματικών προβλημάτων σχετικά με τις εμπορικές συναλλαγές σε καταστήματα της γειτονιάς.
  • Παραγωγές γραπτού λόγου σχετικά με το θέμα και συμπλήρωση διάφορων φύλλων εργασίας.