ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ETWINNING: «LETS CELEBRATE»

Υπεύθυνη προγράμματος ,δημιουργία βίντεο και άρθρου : Κλωστράκη Γεωργία, Δασκάλα του Δ'3

Φέτος για πρώτη φορά συμμετέχω σε πρόγραμμα etwinning με τίτλο «LetsCelebrate».

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα συμμετέχουν συνολικά 48 ευρωπαϊκά σχολεία και ανάμεσά τους κι εμείς με τους μαθητές του Δ3. Αρχικά παρουσιάσαμε τα παραδοσιακά έθιμα των Χριστουγέννων.

Φτιάξαμε 47 χριστουγεννιάτικες κάρτες και τις στείλαμε ταχυδρομικώς σε όλα τα σχολεία που συμμετέχουν

Γράψαμε ευχές και τις στείλαμε στο σύμπαν

Στη συνέχεια φτιάξαμε μελομακάρονα και κουραμπιέδες στην τάξη μας με την πολύτιμη βοήθεια των μαμάδων

Έφτασε και το Πάσχα. Μαθητές, γονείς και δασκάλα αποφασίσαμε να φτιάξουμε κάρτες με ευχές με τη βοήθεια της δασκάλας των καλλιτεχνικών, κ. Νικολέττα, να φτιάξουμε κουλουράκια με τη βοήθεια των μαμάδων, να τα ψήσουμε στο φούρνο της γειτονιάς μας, να φτιάξουμε λαμπάδες, να βάψουμε κόκκινα αυγά και να χορέψουμε. Επίσης, μετά το Πάσχα γονείς και παιδιά θα σουβλίσουμε αρνί και θα γιορτάσουμε την ανάσταση του Χριστού.

Παρουσιάσαμε με λίγα λόγια τα έθιμα του Πάσχα

Κάρτες γεμάτες ευχές σε όλους τους Ευρωπαίους φίλους μας

Κουλουράκια. Η κατασκευή τους μοιάζει με τέχνη

Βάψαμε αυγά και φτιάξαμε κάρτες