Έρευνα του Δ'1 για την σχολική βία.

Με τα παιδιά του Δ'1 φτιάξαμε 2 ερωτηματολόγια  στο googledocs με θέμα την σχολική βία.
Τα παιδιά των υπόλοιπων τάξεων απαντήσανε στα ερωτηματολόγια με σκοπό να βγούν
κάποια στατιστικά αποτελέσματα.

Ύστερα με τα παιδιά κάναμε εξαγωγή των απαντήσεων στο excel,προκειμένου να γίνει επεξεργασία των αποτελεσμάτων. Χρησιμοποιώντας την συνάρτηση COUNTIF του excel μετρήσανε το πλήθος των "ΟΧΙ" , "ΝΑΙ ΣΠΑΝΙΑ" και  "ΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ". Φτιάξανε γραφήματα, τα οποία τα μετατρέψανε σε εικόνα για να ανέβουν κατόπιν στην ιστοσελίδα με αυτήν την μορφή.

Τα παιδιά του Στ'2 γυρίσανε βίντεο με θέμα "Ο Σχολικός εκφοβισμός", με αφορμή την 6η Μαρτίου που έχει θεσμοθετηθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως η Πανελλήνια ημέρα κατά της βίας στο σχολείο.

Με το πρόγραμμα Movie Maker (πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο) και το πρόγραμμα Gimp (πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας) φτιάξαμε με τα παιδιά την παρακάτω ταινία.

Τα παιδιά του Γ΄1 φτιάξανε εργασίες στο power point με θέμα  την "φιλία". Μετατρέψανε τις διαφάνειες σε εικόνες και τις περάσανε στο  movie maker..

Με τα προγράμματα power point και movie maker τα παιδιά του Γ2 φτιάξανε τα παρακάτω βιντεάκια.

Αν η βία είχε χρώμα...θα ήταν μαύρο.

Αν η βία ειχε γεύση ..... θα ήταν πικρή.

Με οδηγό τις φράσεις :

"Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε"

" Οι λέξεις δεν είναι για να πληγώνουμε",

oι μαθητές του Γ3 παρουσίασαν τα δικά τους μηνύματα ενάντια στη σχολική βία και στφοον εκβισμό.

Τα παιδιά έδειξαν στους συμμαθητές τους την αξία της αγάπης, της φιλίας και της συνεργασίας και καταδίκασαν τη βία κάθε μορφής.

Το τραγούδι "Οι φίλοι είναι για πάντα" έκλεισε την εκήλωσή τους και άφησε θετικά συναισθήματα σε όλους - για όλους.

Δασκάλα : Κουλιούμπα Ερμιόνη